Przeskocz do treści

Spawanie światłowodów

Z uwagi na coraz częstsze zastosowanie światłowodów w domach i mieszkaniach, pojawia się czasem potrzeba przeniesienia punktu, w którym zakończony jest światłowód. Zdarza się, że zostaje on uszkodzony w wyniku prowadzonych prac remontowych lub innych zdarzeń. W takiej sytuacji chętnie pomożemy rozwiązać problem i naprawić uszkodzenie. Zapraszamy do kontaktu.

Sieci światłowodowe

Sieci światłowodowe charakteryzują się dużą przepustowością i stabilnością. Do niedawana były kojarzone wyłącznie z korporacyjnymi łączami, których koszty były bardzo wysokie, co stawiało tego typu rozwiązania raczej poza zasięgiem indywidualnych odbiorców Internetu. By zaspokoić coraz większe oczekiwania i ciągle zmieniające się granice i limity przepustowości, koniecznością stało się stosowanie sieci światłowodowych u klientów indywidualnych. Doprowadziło to zmian w dostępności do technologii, a co za tym idzie znaczące obniżenie kosztów rozwiązań światłowodowych.

Dzisiaj w przemyśle większość urządzeń jest zarządzane przez sieć, czy to lokalną, wewnętrzną sieć firmową, czy też w chmurze, gdzie konieczny jest dostęp do Internetu. Często występuje konieczność tworzenia punktów, z których można dystrybuować sieć lokalną na halach produkcyjnych i magazynowych. Klasyczne rozwiązania oparte o topologię sieci opartych na miedzianych kablach kategorii 5 lub 6 ograniczają odległości punkt-punkt do 100m., co często okazuje się poważnym ograniczeniem. Przy zastosowaniu kabla światłowodowego standardowa maksymalna odległość to 20km, co powoduje praktycznie wyeliminowanie problemu długich odcinków pomiędzy punktami. Ponadto koszt kabla światłowodowego jednomodowego z ośmioma włóknami jest podobny do kabla UTP kat. 6. W kablu światłowodowym jednomodowym jedno włókno może służyć do dwukierunkowej transmisji 1GB/s lub 10GB/s w zależności od urządzeń końcowych. Daje to przewagę nad kablem UTP 8x - 80x. Korzyści jakie daje światłowód są więc ogromne. Ponadto waga kabla światłowodowego jest zdecydowanie mniejsza niż jego miedzianego odpowiednika, co często ułatwia budowanie samych instalacji.

Podsumowując rozwiązania światłowodowe dają więcej możliwości, często w niższej cenie niż sieci oparte na kablach miedzianych.

JW-SERWIS świadczy usługi projektowania i budowy sieci światłowodowych z wykorzystaniem nowoczesnej spawarki, co zapewnia najwyższą jakość i trwałość połączeń.

Naprawa Światłowodów Poznań

Pomiary sieci światłowodowych.

Do diagnozowania sieci światłowodowych wykorzystujemy wysokiej klasy reflektometr optyczny. Pozwala to sprawdzić tłumienie, jakość połączeń i lokalizację ewentualnych uszkodzeń. Po zakończeniu pomiarów możemy przedstawić pełny raport w czytelnej formie z każdego zmierzonego toru światłowodowego.